تبلیغات
::::دنیای عكسهای گوناگون:::: - درگذشت عالم بزرگ و ربانی آیت الله آقای حاج سید حسن فقیه امامی
::::دنیای عكسهای گوناگون::::

استاد بزرگوار و جامع، آیت الله آقای حاج سید حسن فقیه امامی متولد 1354 قمری (1313 شمسی) فرزند مرحوم آیت الله حاج آقا عطاء الله فقیه امامی قدس سره كه از مفاخر حوزه ی علمیه و جامعه ی روحانیت اصفهان می باشند.

وی از سلسله سادات امامی است که نسبشان به امامزاده ابوالحسن زین‏العابدین، مدفون در درب امام می‏رسد [و نسب ایشان نیز به علی بن جعفر فرزند امام صادق می‏رسد.] ایشان در محضر پدر بزرگوارشان و نیز جمعی از علماء و مدرسین و زعمای حوزه ی علمیه ی اصفهان، مراحل تحصیلی را در دوره ی مقدمات و سطح و خارج، گذرانده اند و عمده ی اساتید ایشان بدین قرار می باشند.
 
1- پدر و معلم و مربی و سازنده ی شخصیت شان، مرحوم آیت الله حاج آقا عطاء الله فقیه امامی قدس سره متوفای 1387 قمری.
2- عالم زاهد و پارسای عابد، آیت الله حاج شیخ محمّد حسن نجف آبادی قدس سره متوفای 1384 قمری.
3- استاد ماهر و ادیب فاضل و مورّخ ناقد، مرحوم آقا شیخ محمّد علی معلم حبیب آبادی قدس سره متوفای 1396 قمری.
4- استاد كامل و عالم زاهد، مرحوم آیت الله حاج شیخ علی مشكوه سدهی قدس سره متوفای 1410 قمری.
5- استاد محقق و جامع، مرحوم آیت الله حاج سید مرتضی موحد ابطحی قدس سره متوفای 1413 قمری.
6- حكیم و ادیب و منجم، و استاد جامع، مرحوم آیت الله حاج شیخ عباسعلی ادیب قدس سره متوفای 1412 قمری.
7- عالم زاهد و متّقی، مرحوم آیت الله حاج سید علی اصغر برزانی قدس سره متوفای 1405 قمری.
8- عالم فاضل و زاهد مرحوم آیت الله حاج شیخ علی قدیری كفرانی قدس سره متوفای 1407 قمری.
9- استاد محقق و زاهد، مرحوم آیت الله حاج شیخ احمد فیاض قدس سره متوفای 1407 قمری.
10- فقیه اصولی، مرحوم آیت الله آقای حاج آقا حسن خادمی قدس سره متوفای 1405 قمری.
11- فقیه و مرجع بزرگوار، مرحوم آیت الله العظمی آقای حاج سید علی موسوی بهبهانی متوفای 1395 قمری. و نیز جمع دیگری از علماء و مدرسین حوزه ی علمیّه ی اصفهان.

معظم له در تأسیس و یا تجدید بناء و یا تعمیر عده ای از مدارس علمیه ی اصفهان اقدام نموده اند و بدین وسیله، خدمتی بزرگ به حوزه ی علمیه و رشد و توسعه آن، نموده اند كه ذیلاً اشاره می نماییم.

1- تجدید بنی سه طرف جنوبی و شمالی و شرقی مدرسه ی ذوالفقار و تكمیل طرف غربی آن.
2- تأسیس مدرسه ی محمودیه، در نزدیكی مدرسه ی ذوالفقار و در حال حاضر مشغول تجدید بنای آن، بنحو مفصل و اساسی در سه طبقه، هستند.
3- تأسیس مدرسه ی جوادیه، متصل به مدرسه محمودیه.
4- تأسیس مدرسه ی الغدیر، در انتهای خیابان مشیر انصاری.
5- تكمیل و نماسازی مدرسه ی باشكوه و مجلل مرحوم آیت الله خادمی (مدرسه ی عربان)، در بازارچه ی ساروتقی، در نزدیكی امامزاده احمد.
6- تجدید بنا و توسعه مدرسه خالصیه در نزدیكی مسجد سلام، در محله ی قدیمی جمال كله، به شكل دو طبقه و بسیار زیبا و شكوهمند.
7- تعمیرات اساسی مدرسه ی امامیه در نزدیكی چهار راه ابن سینا و در مجاورت مزار بابا قاسم.
8- تعمیرات اساسی مدرسه ی نیم آور. آیت الله امامی با همكاری حاج سید حجت موحد ابطحی و حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ محمّد علی ابراهیمی و حاج شیخ علی اكبر فقیه دامت بركاتهما ، بوسیله ی تأسیس برنامه ی گسترده ی

درسی و تربیتی مدرسه ی ذوالفقار و مدارس وابسته، حوزه ی علمیه ی اصفهان را نظم و ترتیب داده و هزاران طلبه ی حوزه ی اصفهان را در طول چندین سال در دوره ی مقدمات و سطح و خارج، تربیت نموده و می نمایند. معظم له تا پیش از درگذشتشان در حوزه ی اصفهان تدریس نمودند و در زمینه ی علوم ادبی و منطق و حكمت، كلام و عقائد، تفسیر قرآن و شرح نهج البلاغه، رجال و درایه، فقه و اصول به افاضه ی علمی اشتغال داشته اند و به تدریس رسائل و مكاسب مرحوم شیخ اعظم انصاری و كفایه الاصول و خارج فقه و نیز تفسیر قرآن و شرح احادیث و نهج البلاغه، اشتغال داشتند.
 ایشان ظهرها در مسجد الكریم و شب ها در مسجد بابا محمّد علی سقا (مسجد امامی) به اقامت جماعت و سخنرانی دینی می پرداختند و در جلسات منظم و هفتگی، برای جمعی از پزشكان و مهندسان و سایر تحصیل كرده ها، به افاضه ی علمی و دینی مشغول می باشند و بنحو مستمر، دروس و مباحث دینی را بر آن ها عرضهمی كردند.
 
از قسمت های جالب در زندگی این بزرگمرد، مبارزات مستمری است كه با فرقه های گمراه و مفسد و گروهك های منحرف از قبیل بهائی ها، كمونیست ها، التقاطیها و وهابی مسلك ها، داشته اند و با بحث های زیاد و مناظرات مستدل و قوی، در رسوا نمودن و محكوم كردن آن ها، نقش بسیار موثری، ایفا نمودند. و هم چنین، همكاری و حمایت نزدیك و گسترده ی ایشان با موسسه های دینی، و خیریه ای كه بنام نامی پیشوایان معصوم علیه السّلام، فعالیت خدماتی و اجتماعی داشتند، بسیار ارزشمند می باشد كه بعنوان نمونه می توان از همكاری با انجمن مددكاری امام زمان عجّل الله تعالی فرجه، سازمان آموزشی ابابصیر، صندوق قرض الحسنه ابا صالح المهدی علیه السّلام (طلاب)، انجمن خیریه حضرت اباالفضل علیه السّلام ویژه پیوند كلیه، رادیولوژی و آزمایشگاه مهدیه علیه السّلام و ... نام برد.
 
شبکه ماهواره ای سلام نیز زیر نظر ایشان اداره می شد. و در یك كلام، معظم له عالمی با عمل، استادی دلسوز، تربیت كننده ای مدبر، موسسی مدیر بودند كه با استفاده از علم وعمل و تقوی و مكارم اخلاقی، نقش بسیار اساسی،‌ در رشد و توسعه ی حوزه ی علمیه ی اصفهان و در تعلیم و تربیت طلاب و تبلیغ و ترویج دین و دفاع از حریم مكتب ولایت و امامت، ایفا نمودند.
 
1- طرف غربی مدرسه ی ذوالفقار را مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد باقر كرمانی، تجدید بنا نمودند و به مرحله ی سفت كاری رساندند و عمر ایشان پایان یافت، سپس آقای امامی، همین طرف را تكمیل نموده و سه طرف دیگر را نیز به سبك قدیم، تجدید بناء نمودند..
 
آیت الله سید حسن فقیه امامی در روز یكشنبه 15 اسفند ماه 89 دار فانی را وداع گفتند.


ارسال توسط اهورا
آرشیو مطالب
نظر سنجی
اگر نقصی در وبلاگ به چشم شما خورده در کدوم قسمت بوده ؟


صفحات جانبی
پیوند های روزانه
تبلیغات
آویز عقیق با ایه و ان یکاد دستگاه بلوتوث بر روی كامپیوتر

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

دانلود نرم افزار